Jardovo odsávání

Jarda Pelán vymyslel a vymodeloval sestavu pro odsávání. Jedná se o několik 3D modelů navržených pro výrobu 3D tiskem. Vše důležité je snad zřejmé z fotek. Princip řešení odsávání je takový, že hlavní držák je umístěn na pevné části osy Z (tzn. odsávání se nepohybuje nahoru / dolů společně s osou Z a zůstává stále ve stejné výšce nad opracovávaným materiálem). “Bariéru” pro uzavření prostoru kolem nástroje tvoří zástěra z PET lahve upevněná na rámeček, který se pomocí magnetu uchytí na hlavní tělo odsávání. Je tak zjednodušen přístup k nástroji. PET třásně jsou poddajné, takže nehrozí zaseknutí o nějaký výstupek při frézování a současně vytvoří kompaktní stěnu kolem nástroje což vede k lepšímu odsátí prachu. Když se třásně opotřebují jednoduše se nahradí novými.

3D data dal Jarda k dispozici, takže si je můžete stáhnout (data *.STL). Nastavení tiskárny si musíte pořešit dle svých zkušeností a autor nenese záruku, že zrovna na vaší tiskárně se podaří vytisknout bezvadný výrobek. Co by vás mohlo při kompletaci překvapit je, že autor použil čtvercové matice M3. Neodymové magnety mají velikost 5x2mm.

A jak to celé může dopadnout je vidět na připojených obrázcích.

Hlavní díl odsávání a rámeček (bez třásní)
Hlavní díl s nasazeným rámečkem (bez třásní)
Rámeček s nalepenými třásněmi, které jsou ještě přitaženy stahovací ZIP páskou.
Hlavní díl (pozor, tady ještě jedna z dřívějších verzi) na držáku, který je upevněn na nepohyblivou část osy Z.
Detailní pohled na spojení držáku a hlavní trubice. Hlavní trubice je upevněna posuvně, takže se dá snadno nastavovat výška nad materiálem.

One thought on “Jardovo odsávání

Comments are closed.