LUPA BOX v.3

V souvislosti s přechodem na jiné vřeteno (střídavé 300W) vznikl nový box s ovládací elektronikou. Nadále využíváme bednu ze stolního PC (Dell Optiplex 960). Jednotlivé komponenty jsou v boxu přehledně uspořádány zejména s ohledem na optimální chlazení driverů a minimalizaci kabeláže. Tlačítko původně sloužící k zapínání počítače je využito pro přepínání módů ovládání vřetene, viz. podrobný popis v sekci příslušenství.

Střídavé vřeteno 300W je ovládáno vlastním driverem a je napájeno ze zdroje 48V pro dosažení otáček 16000/min. K driveru je možné připojit i jiná podobná střídavá vřetena (motory), vždy je ale třeba ověřit parametry vřetene. I když může působit použití “jen” 300W vřetene jako krok zpět, pravda je taková, že ve srovnání s předchozím stejnosměrným vřetenem 500W má subjektivně stejný výkon, je lehčí, tišší, díky lepší vnitřní konstrukci je také přesnější a výhodou jsou vyšší možné otáčky aniž by se příliš hřálo. Ze stejného zdroje jako vřeteno, ale přes stepdown 48V>24V jsou nápájeny drivery krokových motorů. Testy s napájením driverů maximálním povoleným napětím nedopadly uspokojivě a tak jsme zůstali u bezpečnějších 24V.

Elektronika se propojuje se strojem kabely:

  • 4x 4-žilový kabel – krokové motory
  • 1x 5-žilový kabel – napájení vřetene a osvětlení portálu
  • 1x stíněný 9-žilový signálový kabel – home spínače, dotyková sonda atd. (standardní RS232 kabel)

Počítač se k elektronice připojuje standardním USB kabelem.

Čelní panel s hlavními ovládacími prvky. Modře podsvícené tlačítko vlevo nahoře přepíná módy vřetene, čísla indikují vybraný mód. Potenciometr pro manuální nastavení otáček. Modrý vypínač ovládá LED osvětlení portálu. Červeně podsvícený hlavní vypínač 230V. Mřížka nad ovládacími prvky kryje odvod větracího vzduchu.
Na zadním panelu jsou umístěny konektory pro připojení kabelů. Zleva: Signálový kabel (koncové spínače, estop, Z dotyková sonda atd.), USB (připojení k PC), 5-pin kabel vřeteno+LED, 4x 4-pin kabely připojení krokových motorů, zásuvka 230V. Otvory v panelu slouží pro částečný odvod větracího vzduchu.
Jednotlivé komponenty jsou přehledně uspořádány. Arduino UNO s CNC Shieldem je spolu s odrušovací deskou a druhým Arduinem Nano ovládajícím režimy vřetene umístěno ve vymezeném prostoru, který je důkladně chlazen – jeden větší ventilátor saje vzduch zvenku, druhý menší ventilátor usměrňuje proudění dále do boxu.