REALIZACE

Zkušenosti a vzkazy od některých majitelů našich frézek …

Petr (Teplice) – LUPA v.3.3, instalace leden 2022

Na letišti při běžném modelářském klábosení se Pavel zmínil, že s kamarádem pro kamarády vyrábějí modelářské frézky. Chtěl jsem si malou frézku postavit, ale protože měl Pavel zrovna jednu doma (pro jiného zákazníka), tak mi ji ukázal a mně bylo jasné, že tohle za ty peníze je přesně to co potřebuji. Kdybych si frézku stavěl, chtěl bych ji s pohonem os kuličkovými šrouby a tak jediné nad čím jsem váhal byly ty řemínky. Pavel sice říkal, že stroj se šrouby také chystají, ale zatím ho nenabízí a musel bych čekat. Ještě jsem si nebyl jist tím “Komplexním ovládáním vřetene” … jestli potřebuji nějaké varianty ovládání zapínání a regulace otáček. Naštěstí mi to Pavel podrobně ukázal a vysvětlil. Zvolil jsem variantu vč. zvukové signalizace. Zajímavá byla i varianta s majákem, ale já když budu frézovat, tak u frézky vždy budu někde vedle v dílně a tak to neužiju.
Po vánocích frézka dorazila. Zkušenosti s kreslením v CAD mám a i tvorbu základních programů pro frézku jsem rychle zvládl. Nic nebránilo, abych začal frézovat. Balza a překližka pohoda, u sklotextitu jsem chvíli hledal vhodné nastavení. Zkusil jsem i vyříznout menší díly z hliníkového plechu tl. 2mm. I když mě Pavel varoval a několikrát zopakoval, že to sice jde, ale spíše nouzově, tak s výsledkem jsem byl velmi spokojen – jednoduše to ta frézka na čtyři průchody vyřízla a já to nemusel pižlat lupínkovkou a pilníkem.
Někteří tady psali o problémech se zarušením. To mě zcela minulo. Možná i díky tomu střídavému vřetenu, které je až překvapivě tiché. Jo a jsem rád, že jsem si to komplexní ovládání vybral. Alespoň nemusím při frézování řešit jaké otáčky pro jaký materiál nastavit protože je mám rovnou zapsané v programu. A Gamepad také fajn, několikrát jsem zkoušel jezdit osami pomocí tlačítek v programu a to je tedy votrava.

Luboš (Most) – LUPA v2.5, instalace 17.5. 2021

Kluky jsem přímo neznal, o frézkách jsem se dozvěděl od kamaráda. Slušné reference, slušná cena. Chtěl jsem frézovat nejen pro sebe a tak jsem rozbil prasátko a objednal si prodlouženou verzi kvůli možnosti frézovat metrová prkénka balzy. Vybral jsem si komplet příslušenství, tzn. vč komplexního ovládání vřetene a gamepadu na pojíždění osami bez PC. Za necelý měsíc frézka dorazila. Krátké zaškolení, předvedení funkce na jednoduchém vzorku a už mohu frézovat sám. Celý měsíc od objednání jsem si připravoval co vše budu frézovat takže jsem hned začal. Obslužný program není složitý na pochopení, ale přesto se mi povedlo nešikovným nájezdem jeden nástroj zlomit. Ale pak už dobrý a i když jsem si vše původně představoval trochu jednodušeji (příprava dat, orientace v pracovním prostoru), tak ani ne po týdnu bych řekl, že už jsem začal tušit, jak se dobrat k cíli. Zádrhel nastal po cca třech týdnech. Stroj se začal náhodně zastavovat. Sice stačilo zmáčknout tlačítko pro pokračování, ale bylo to dost nepohodlné až otravné. Telefonní konzultace s autory nepřinesly bohužel žádné zlepšení a tak Pavel dorazil osobně. Něco poladil, ale za dva dny se problémy vrátily stejně jako Pavel. Vyměnil vřeteno a hle, problémy odstraněny. Během čtyř dnů tak trápení ukončeno a vše báječně funguje už několik týdnů. To tedy byl servis! 🙂

Poznámka LUPA- CNC: Ukázalo se, že vřetena, ač od jednoho dodavatele, vynikají velkým rozptylem parametrů. Upravili jsme obslužný software a část elektroniky, abychom tyto náhodné chyby zcela eliminovaly. Zdařilo se a žádné další “stížnosti” se už neobjevily. Lubošovi děkujeme za tolerantní přístup a součinnost při vylepšení našich frézek.

Martin (kousek pod Prahou) – LUPA v2.3, instalace 20.3. 2021

Zadání jsem dal po telefonu koncem ledna a začátkem března byla frézka připravena. Vzhledem k neutěšené epidemiologické situaci jsme předávku odkládali a den D nastal 20. března. A byl jsem velmi spokojen. Jen jsem nečekal, že toho bude tolik. Předání a vysvětlování trvalo cca 5 hodin. Já původně předpokládal, že to dáme za hoďku (ale on už mě dříve po telefonu Pavel upozorňoval, že hodina je zbožné přání).
Pokud s CNC začínáte, ale máte znalosti z 3D tisku, tak to hodně pomůže. Frézování a 3D tisk jsou v mnohém podobné. Skvělé bylo, že Pavel měl dost času a nikam jsme nepospíchali. Pro někoho 3D tiskem nepolíbeného to bude náročnější. Stroj je bytelný a velmi pevný. To jsme nechtěně vyzkoušeli po spatně zadaném parametru hloubky frézování při rovnání základní pracovní desky, kdy se do ní fréza zakousla jak bobr a nic se ani nehnulo (namísto lehkého líznutí povrchu 0.3mm zajela fréza o průměru 12mm do hloubky 3mm při rychlosti 4000mm/min a 12tis otáčkách). Ještě, že bylo poblíž tlačítko ESTOP – tupý úder a bylo vypnuto. I tak mám v desce brázdu délky cca 8cm. Hledat správný „čudlík“ na obrazovce myší by trvalo mnohem déle.
Ještě si počkám na upgrade na kuličkové šrouby, které do budoucna Pavel avizoval.
Jediná věc, na kterou si težce zvykám, je orientace os X a Y. Zatím nad tím musím hodně přemýšlet. Osa Y je ta delší, osa X je kratší (portál). Ono je to sice vlastně jedno, ale není to úplně tak, jak jsme byli zvyklí ze školy.
Každopádně už se těším, až pustím něco vlastního.
Jo a ten Gamepad na ježdění vřetenem je fajn :).

Zdeněk (Hradec Králové) – LUPA v.2, instalace 8.1. 2021:

Než jsem se rozhodl, že nějakou frézku “hrozně nutně” potřebuji měli jsme s Pavlem a Lukášem několik telefonátů. Protože jsem nikdy žádnou frézku neměl připadalo mi nejdříve, že mluví nějakým cizím jazykem. Ale rychle jsme se dohodli na velikosti pracovního prostoru, provedení stroje a že to chci kompletní včetně ovládací elektroniky. Dá se říci, že jsem ze začátku moc nevěděl co chci. Kluci s ohledem na moji “zkušenost” a představu o ceně navrhli řešení s ovládáním postaveným na Arduinu (GRBL). V průběhu výroby stroje jsme si několikrát volali a průběžně jsem dostával fotky, jak stroj vzniká. Cca za měsíc vyrobeno. Hoši ke mně dojeli s frézkou, osadili na připravené místo (musel jsem uklidit a dokonce jsem okolo budoucího stroje vymaloval), vše pozapojovali, nainstalovali mi free CNC program Candle (GRBL) na můj noťas. Pak jsme podrobně s vysvětlováním prošli všechna důležitá nastavení. Udělali jsme několik frézovacích pokusů. Já se ptal, oni odpovídali, vše pochopitelné. Když odjeli, zkusil jsem si poprvé v životě frézovat svá vlastní data. Lhal bych, kdybych napsal, že to bylo hned na poprvé úplně v pohodě – data bylo potřeba upravit a trochu si pohrát s nastavením frézování. Ale ještě ten den večer jsem měl svá první vlastnoručně (nebo vlastnofrézně?) vyrobená balzová žebra :-).
Kromě precizně odvedené práce na frézce mě příjemně překvapilo také dodání dotykové Z-sondy a LED osvětlení portálu – o tom jsme původně nemluvili.
Takže jak stroj, tak pánové dobrý!