O NÁS

Dva kamarádi. LUkáš (technické řešení, výroba) a PAvel (koncept, design, elektroinstalace, propagace) se věnují vymýšlení nových a zlepšováním již vytvořených CNC frézek.

Baví nás stavět amatérské CNC frézky. Zkoušíme různé komponenty a snažíme se je kombinovat tak, abychom úměrně vynaloženým prostředkům dosáhli co nejvyššího užitku. Není umění utratit hodně peněz a postavit průměrný či podprůměrný stroj. Opak je výzvou. I proto je naším heslem “Focused on utility”, aneb volně přeloženo “Zaměřeno na funkčnost”. Zadání si vymýšlíme buď sami, nebo je získáváme od kamarádů a dalších nadšenců. Hotové stroje pak po důkladném vyzkoušení a ověření, jak se nápady setkaly s realitou, obyčejně jako použité nabízíme k prodeji.

Aktuálně ..

28.1. 2024 “Speciální” frézka už od května 2023 maká a dokonce na GRBL. Zatím je využívána jen pro práce, kdy jede jen jedno vřeteno, nebo obě jedou stejně. Na různé nástroje ve vřetenech zatím nedošlo. Cíl byl splněn, na pěnu je super a větší rozměry se sakra hodí pro hromadnou výrobu.

4.2. 2023 Chystáme se na výrobu speciální frézky na opracování zejména pěnových hmot – polystyrénu a EPP. Pojezdy v delší ose 2m, na kratší 1m. Speciálnost spočívá v instalaci dvou vřeten na samostatných pojezdech. Takže by mělo být možné 1. buď obrábět dva výrobky najednou, nebo 2. do každého vřetene dát jiný nástroj a dle potřeby je využít při obrábění. Jestli to zvládneme s obyčejným GRBL se teprve uvidí.

20.1. 2023 Nespíme a vymýšlíme. Máme za sebou zakázkový stroj zvětšený v obou směrech, pracovní název XXL (kombinace “rozšířená” + “prodloužená”). Majitel ji chtěl na opracování plastových desek, ale jak se ukázalo může na frézce opracovávat i ořechové fošny.

25.-26.3. nás můžete potkat na výstavě Modely 2022. Uvidíte naší nejpopulárnější frézku ve standardní velikosti se střídavým vřetenem. Můžete si ji prohlédnout, poptat se a začít přemýšlet, jaké by to bylo, kdybyste ji měli v dílně.

5.3. 2022 Dokončili jsme malou frézku na menší domácí práce, která byla původně zamýšlena pro výrobu DPS. Dá se na ní ale dělat vše vč. občasného frézování hliníku.

1.1. 2022 Naše nové hobby frézky LUPA budou nově už pouze se střídavým vřetenem 300W. Nové verze frézek mají číslo 3.

13.11. Dokončili jsme testování nového střídavého vřetene 300W, které umožňuje bez problémů používat otáčky až 16000/min. Toto vřeteno nahradí původní používané stejnosměrné 500W. V této souvislosti vznikl nový box s ovládací elektronikou LUPA BOX v.3. Pro stávající majitele strojů se stejnosměrným vřetenem 500W vymýšlíme upgrade, protože výhody stejnosměrného vřetene jsou jasné :).

23.-24.10. nás můžete potkat na Maker Faire. Uvidíte nás v sedě i ve stoje a k tomu frézku a nástroje :-). Asi budeme předvádět standardní věci, ale určitě dojde na drobné úlety.

10.8. 2021 Své majitele našly další dvě frézky “Dlouhý” (LUPA v.2.5) a “Široký” (LUPA v.2.7).

12.4. 2021 Dokončili jsme další dva stroje v řadě LUPA v.2. Pracovní názvy “Dlouhý” (LUPA v.2.5) a “Široký” (LUPA v.2.7).

7.3. 2021 Dokončujeme další stroje. Koukněte na náš YouTube kanál. Na poslední LUPA v.2 vznikla videa s tématikou frézování desek plošných spojů, které pak používáme v naší ovládací elektronice, a gravírování hliníku, kde je ukázáno i použití “výškové mapy” v programu Candle.

Co už bylo a co bude …

LUPA v.1 – pojezdy na podepřených tyčích, pohony řemínky, motory NEMA17; ověřovací stroj, který aktuálně slouží v modelářské firmě “na plný úvazek”.

LUPA v.2 – vychází z LUPA v.1 a má drobná vylepšení; vzbudila zájem v řadách nejen modelářů.

LUPA v.2.3 – navazuje na LUPA v.2 a opět pár inovací; nahrazuje předchozí verze ve standardním rozměru pracovního prostoru 833x517x127mm.

LUPA v.2.5 – dokončena LUPA v.2 s délkou pracovního prostoru v delší ose 1033mm. Délka vychází z požadavku na frézování balzových prkének se standardní délkou 1000mm.

LUPA v.2.7 – dokončena LUPA v.2 s pracovním prostorem cca 1030x1030mm. Velikost pracovní plochy vychází z požadavku na frézování velkoformátových dřevěných desek.

LUPA v.3.3 a v.3.5 – dokončeny nové stroje s pracovním prostorem cca 833x517x127mm a 1033x517x127mm. Nově jsou vybaveny 300W střídavým vřetenem. Úprav se dočkala i ovládací elektronika LUPA BOX.

Připravujeme frézku ve velikosti “STANDARD” jen s pohony kuličkovými šrouby.

Připravujeme malou bytelnou frézku na opracování kovů.

Připravujeme Zrealizovali jsme malou frézku pro radioamatéry – tedy pro frézování desek plošných spojů, hliníkových panelů apod. Ač by se na takové práce dala použít výše uvedena “malá bytelná frézka na opracování kovů“, tak chceme zkusit vyrobit stroj, který bude mít slušné parametry a bude ho možné mít třeba i v bytě (tzn. půjde uklidit do skříně).